Aplikacja 6, turbodmuchawa

Aplikacja 6, turbodmuchawa

System pracuje na bardzo specyficznej maszynie, jest to turbodmuchawa zasilająca w powietrze wielki piec. Z uwagi na silnie i często zmieniające się zapotrzebowanie na powietrze maszyna ta praktycznie nie pracuje w stanie ustalonym. Wydatek powietrza jest regulowany za pomocą zmiany obrotów dmuchawy w zakresie od 2600 do 3350. Ze zmianą obrotów związane są głównie zmiany temperatur łożysk i przesuwów osiowych w mniejszym stopniu poziomy drgań. Informacje o temperaturach i przesuwach - bardzo istotne dla prowadzącego maszynę przed instalacją systemu były realizowane za pomocą analogowych wskaźników w dodatku zlokalizowanych w znacznej odległości od pulpitu operatora, a rejestrację pomiarów realizowano na konwencjonalnych rejestratorach papierowych.

W tym przypadku, biorąc pod uwagę powyższe inwestor postanowił jak najmniejszym kosztem zrealizować wizualizację na potrzeby operatora maszyny, a zarazem zapewnić archiwizację danych i możliwość diagnozowania stanu maszyny. Rozważano możliwość zastosowania rejestratorów cyfrowych, jednakże odczyty byłyby nadal utrudnione (sekwencyjny dostęp do danych), poza tym brak możliwości prowadzenia diagnostyki. Również koncepcja realizacji wizualizacji i archiwizacji z wykorzystaniem systemu sterownikowego została zarzucona za uwagi na znaczne koszty i brak możliwości diagnozowania, system taki rejestruje wielkości skalarne (punktowe) identycznie jak rejestrator papierowy czy cyfrowy. Ostatecznie optymalnym rozwiązaniem okazało się wykorzystanie jednostki akwizycji danych typu JAD16/16. z oprogramowaniem SMMoperator. Ażeby nie zawyżać kosztów inwestycji postanowiono zrezygnować z terminala operatora a oprogramowanie SMMoperator zainstalowano bezpośrednio na jednostce akwizycji danych, nie jest to najlepsze rozwiązanie jakkolwiek nadal funkcjonuje bez zastrzeżeń. Realizowany jest następujący zestaw pomiarów:

  • 4 tory drgań bezwzględnych
  • 2 tory drgań bezwzględnych osiowych
  • 8 torów drgań względnych, cztery łożyska w dwu osiach
  • 14 pomiarów temperatur łożysk
  • temperatura oleju
  • pomiar prędkości obrotowej
  • znacznik fazy.

W tym szczególnym przypadku pomimo dużej częstotliwości zapisów z uwagi na częste zmiany prędkości obrotowej po odpowiedniej konfiguracji systemu zapewniono możliwość przeglądania i analizowania 18 miesięcznej historii pracy maszyny, po tym czasie baza danych jest archiwizowana i najstarsze dane zostają zastają zastąpione przez bieżące.                    

W latach 2001 i 2004 do systemu w prowadzono dodatkowo dwie turbiny parowe i rozbudowano system o stację diagnosty z oprogramowaniem SMMturbo. Dla operatorów każdej z turbin zainstalowano wyodrębnione stacje operatorskie (nie tak jak na turbodmuchawie) z oprogramowaniem SMMoperator. Obecnie z systemu korzysta czterech użytkowników.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności Więcej...