Serwis diagnostyczny
Proponujemy Państwu usługę polegającą na bieżącej ocenie stanu dynamicznego maszyn nadzorowanych przez nasze systemy stacjonarne. Polega ona na okresowym – kwartalnym lub półrocznym przeglądzie danych zarejestrowanych przez system i opracowaniu oceny stanu dynamicznego maszyny ze wskazaniem jego przyczyn oraz zaleceń. W przypadku turbin parowych badania obejmują ocenę turbiny i generatora w oparciu o realizowane przez system pomiary, oraz dodatkowo badania beczki generatora i drgań rurociągów olejowych sprzętem przenośnym.
Oferowany przez nas program badań i analiz obejmuje:
- przegląd i analizę sygnałów zarejestrowanych przez nasze systemy, (umożliwia zarazem ocenę sprawności torów pomiarowych)
- wyznaczenie sumarycznych wartości drgań przy obciążeniu nominalnym oraz dla dodatkowych wartości obciążenia,
- wyznaczenie widm i trajektorii ruchu wału na podstawie zarejestrowanych sygnałów drganiowych,
- wyznaczenie kaskad przebiegów czasowych lub widm sygnału podczas rozruchu i odstawienia maszyny,
- wyznaczenie linii przemieszczania się wału w panewce podczas rozruchu i odstawienia,
- analizę amplitudową i fazową składowych harmonicznychw sygnałach drganiowych,
- statystykę zdarzeń w analizowanym okresie,i dodatkowo (wymaga przyjazdu ekipy pomiarowej):
- sprawdzenie poziomu drgań beczki generatora, w typowych przypadkach (na ogół w 22 punktach pomiarowych),
- sprawdzenie poziomu drgań rurociągów olejowych.
Do dodatkowych pomiarów wykorzystujemy przenośne urządzenia do pomiaru i analizy drgań.
Jednoznacznej oceny stanu dynamicznego maszyn dokonujemy w oparciu o kryteria i wytyczne zawarte w normach:
- ISO 10816 Mechanical vibration – Evaluation of machine vibration by measurements on non rotating parts. 1995 r.
- ISO 7919 Mechanical vibration of non reciprocating machines measurements on rotating shafts and evaluation criteria.
- wymagań producentów maszyn
Przesył danych do siedziby TECHNICAD dla użytkowników naszych systemów może być realizowany na wiele sposobów i zależy od posiadanych środków technicznych. Najistotniejsze jest to, że nie wymaga przyjazdu specjalisty do zakładu, co obniża koszt usługi, a o udostępnieniu czy wysyłce danych decyduje właściciel maszyny. Najbardziej zawansowanym technologicznie jest udostępnianie danych na zasadzie telemonitoringu. Specjalista z TECHNICAD’u po wcześniejszych uzgodnieniach telefonicznych z właścicielem maszyny (danych) uzyskuje poprzez internet dostęp do bazy danych lub do danych ON-LINE. Sposób ten w minimalnym zakresie angażuje właściciela maszyny, jednakże wymaga dodatkowych instalacji (stałego dostępu do internetu, serwera FTP, „zapory ogniowej”) mających na celu zapewnić łączność i bezpieczeństwo danych w „globalnej sieci”.
Drugi, bardziej czasochłonny sposób wymaga od właściciela maszyny minimalnych umiejętności w zakresie posługiwania się komputerem osobistym i polega na bezpośrednim kopiowania danych z bazy danych maszyny na serwer FTP zainstalowany w TECHNICAD (również wymaga stałego dostępu do internetu).
Sposób trzeci, najbezpieczniejszy wymaga skopiowania danych z bazy na nośnik typu CD i przesłania do siedziby TECHNICAD tradycyjną metodą – poczta, przesyłka kurierska. W przypadku „małych” baz danych, lub w przypadku potrzeby analizy fragmentu bazy (na przykład wybrany rozruch lub odstawienie) możliwe jest wysłanie kopii bazy do TECHNICAD za pomocą poczty elektronicznej.